Pasiruošimas Windows perinstaliavimui
- Pasidarom atsarginę C disko kopiją (arba kito disko, priklausomai nuo to, kur laikote savo Windows). To daryti nėra būtina, bet labai rekomenduoju dėl dviejų priežasčių. Jei netyčia perinstaliavimas nepavyktų, turėtumėt galimybę susigrąžinti senąją sistemą. Ir iš savo patirties pasakysiu – beveik visada prireikia kokio nors failo, buvusio C diske.
- Einame į C:/Documents and Settings/jūsų_vardas ir išsisaugome aplanką „Application data“ (tarkim į D diską, nes Windows perinstaliavimo metu dings visi jūsų C disko duomenys, bet kitiems diskams nieko nenutiks). Šiame aplanke saugomi kai kurių programų nustatymai (Skype, Firefox ir pan.). Kai perinstaliuosite Windows ir susidiegsite tas programas, tiesiog nukopijuokite visą tą aplanką atgal. Jei kartais nepavyksta surasti to Application Data aplanko, pasinaudokite šiuo patarimu: Windows slepia kai kuriuos failus nuo vartotojų, todėl galite jų nerasti. Panaikinti slėpimą galite Tools > Folder options > View > Show hidden files and folders bei Display the contents of system folders (abiems uždedame varneles), to turėtų užtekti. Arba galite naudoti failų tvarkyklę FreeCommander, ji tikrai viską rodys. Application Data aplanką taip pat galite pasiekti taip: Start > Run > %AppData% > Enter.
- Susirandame Windows diską arba jį „pasiskoliname“ ir įsirašome. Jeigu jau turime diską, einam prie kito punkto, jeigu dar neturim, skaitom toliau. Einam kur nors į torrent tarnybas ir pasiskolinam Windows kompaktą (aš jums šito nesakiau, jei ką). Rekomenduotina pasiieškot originalaus disko atvaizdo, su kuo mažiau pakeitimų, taigi ir mažiau galimų nesklandumų. Žiūrėkit, kad būtų su integruotomis SATA tvarkyklėmis, kad paskui nekiltų nesklandumų (berods tik XP, naujesnės Windows versijos jau juos turi). Pačiam neteko su tokiomis problemomis susidurti, tai ir padėti negaliu, pasiskaitykite šią CBL forumo temą. Bandant įrašyti Windows be SATA į naujesnius kompiuterius, gali nerasti kietojo disko. Jei jau susiradome patinkančius Windows, jungiame uTorrent ir siunčiamės (šito aš irgi nesakiau). O kol siunčiamės, einam į parduotuvę ir nusiperkam kokį nors CD-R diską (na, jeigu siunčiatės Windows „pagerintą“ versiją, užimančią daugiau nei 700MB, tai čiumpam DVD-R). Grįžę pasižiūrim, ar kompiuteryje yra kokia nors programa, skirta diskams įrašyti (CdBurnerXP, PowerISO, Imgburn, Ashampoo Burning Studio iš bėdos ir ta pati Nero). O dabar NEDAROM nesąmonių ir atsisiųsto Windows disko atvaizdo (užimančio kelis šimtus megabaitų ar daugiau) NELIEČIAM su jokiom archyvavimo programom (nors ir matytumėt ant jo WinRar piktogramą). T. y., nesugalvokit išarchyvuot to failo ir paskui įrašyt failiukus į kompaktą. Kitu atveju paskui nesiskųskit, kad kompaktas „nesibootina“. Atsidarom jūsų naudojamą diskų įrašymo programą, susirandam funkciją, panašią į „burn iso image“ (Burn DATA netinka), nurodom atsisiųstą Windows failą ir įsirašom į kompaktą.
- Vos nepamiršau, reikia susirast tvarkykles (drivers). Jei planuojate įsirašyti Windows 7, tai šitą punktą praleidžiame, jie patys susiranda. Tvarkyklės tai toks daiktas, be kurio ekrane matysite baisų vaizdą, neturėsite garso ir pan. Jas reikia surašyti po Windows instaliacijos. Kai pirkote kompiuterį, jums turėjo duot kompaktą, ant kurio užrašyta „drivers“. Jei tokį „pametėm“, tai teks iš interneto susisiųsti. Jei turim nešiojamą kompiuterį, ieškom tvarkyklių pagal jo gamintoją (Google: kompiuterio modelis (paieškokit kokio nors lipduko ant korpuso arba prie pirkimo dokumentų) drivers download, pvz., asus z96js drivers download), o dar geriau: atsidarot gamintojo puslapį ir per ten ieškot. Iš bet kur siųstis nepatartina, nes didelė tikimybė, kad netiks. Jei turim stalinį kompiuterį, tai žiūrim iš kokių detalių jis sudėtas ir vėlgi per google susirandam toms detalėms reikiamas tvarkykles. Jei nežinot iš ko susideda jūsų kompiuteris, pasinaudokite programa SIW.
BIOS susitvarkymas
- Perkraunam kompiuterį, trumpam turėtų atsirasti užrašas „press XXX to open BIOS“ (ar kažkas panašaus). Jei matom tą užrašą, maigom nurodytą mygtuką, jei nematom, bandom visus mygtukus iš eilės, kuris nors tiks (pvz., pas mane BIOS atsidaro maigant F2, jei jums jis netinka, išbandykit ESC, DELETE, F1 bei kitus funkcinės F juostos mygtukus). Tai reikia padaryti dar prieš ekrane atsirandant Windows paveikslėliui (tada jau per vėlu). Taigi atsidarysite BIOS (jeigu ekrane matote užrašus „safe mode“, tai atsidarėte ne tą, ko reikėjo, bandykite kitus mygtukus).
- Dabar su klaviatūros rodyklėmis susirandame BOOT, BOOT PRIORITY ar pan. bei nustatome, kad pirmoje vietoje būtų jūsų cd/dvd įrenginys, o antrojoje – kietasis diskas.
- Spaudžiame „save and exit“ atitinkantį mygtuką (pas mane F10) bei patvirtiname pasirinkimą.
- BIOS jau sutvarkyti, baigę perinstaliuoti Windows, galite atstatyti juos į ankstesnę būseną arba palikti kaip yra, nebereiks kaitalioti kitą kartą. Tiesiog nelaikykite cd/dvd įrenginyje įkrovos kompaktų, kompiuteriui besikraunant.
Windows perinstaliavimas
Kai išėjot iš BIOS (nors galėjot ir anksčiau tai padaryti), įdėkit mūsų įrašytą Windows kompaktą į cd/dvd įrenginį, kol dar nepradėjo krautis Windows (jei pradėjo, perkraukit kompiuterį). Jei atsisiuntėt normalų kompaktą (pasiskaitykit žmonių atsiliepimus, prieš siųsdamiesi. Ir nesisiųskit labai senų leidimų, iš patirties sakau. Kadaise bandėm instaliuot iš seno kompakto, mano kompiuteris atsisakė priimt tuos Windows) ir normaliai įrašėt (o ne pridarėt nesąmonių su archyvatoriais), bei susitvarkėt BIOS, jums prieš akis turėtų išdygti užrašas „Press any key to boot from cd“, taigi paspaudžiam bet kurį klaviatūros mygtuką. Dabar šiek tiek palaukiam, kol kompiuteris nusiskaitys reikiamus duomenis. Po kurio laiko išvysime particijų tvarkymo įrankį:
Kaip matote paveiksliuke, pas mane yra dvi particijos: C (su Windows) ir D (su visais failais). Dabar suformatuosime C diską (tai padaryti BŪTINA).
Dėmesio: jei kažkas anksčiau yra pridaręs nesąmonių su skirsniais, gali būti, kad particijų raidės susimašiusios (pasižiūrėkite pagal jų dydį megabaitais (MB) (tikriausiai žinot, kuris diskas pas jus didesnis), ar taip kartais nenutiko, nes, suformatavus ne tą diską, prarasite savo turėtus failus. Bet dėl to raidžių susimaišymo yra mikroskopinė tikimybė, galite nesibaiminti.
Jei pas jus naujas kompiuteris (ar naujas kietasis diskas), tų particijų nebus, o bus vien tik „Unpartitioned space“. Praleiskite keletą sakinių apie trynimą ir eikite prie kūrimo.
Taigi su klaviatūra pažymime particiją, kurią formatuosime (kaip viršuje paveikslėlyje), ekrano apačioje matote užrašą „D=Delete Partition“, taigi paspaudžiame D mygtuką.
Dabar spaudžiame „Enter“ ir patvirtiname, kad norime ją ištrinti.
Spaudžiame raidę L, taip galutinai patvirtiname, kad norime ištrinti particiją.
Dabar mus grąžina į ankstesnį langą tik vietoje C disko matome „Unpartitioned space“. O apačioje matome „C=Create partition“, taigi spaudžiame C.
Atsidaro langas, kuriame prašo įrašyti, kiek skirsite vietos diskui, kuriame yra Windows. Tarkim aš saviesiems XP esu paskyręs 10998MB (maždaug 10,5 GB), kadangi pas mane XP su programomis užima apie 5GB. Vistai arba Septynetui galite drąsiai duoti 40000MB ir daugiau (kaip sakoma, ką kompiuterių gamintojai sukuria, tą Microsoft pasivagia). Jei perinstaliuojate Windows, o ne diegiate į švarų diską, siūlau pasirinkti tiek pat, kiek ir buvo anksčiau (maksimumą), kam ta nepanaudota vieta, negi kursit kelių gigabaitų particiją failams ar vargsite jungdami prie kitos. Taigi, jei lieka nepanaudotos vietos (pvz., diegiant į švarų diską) lygiai taip pat susikurkite ir dar vieną particiją būsimiems savo failams, panaudokite visą laisvą vietą.
Taigi įrašom, kiek MB duosim diskui (particijai) ir spaudžiame „Enter“ (kaip ir rodoma ekrano apačioje).
Taigi ištrynėme ir sukūrėme particiją (tai tolygu jos suformatavimui). Dabar spaudžiame Enter (nes Enter=Install). Atsidarys langas, kuriame klaus, kaip formatuoti, pasirenkame Format the partition using the NTFS file system. Jei pasirinksite senąją FAT sistemą, negalėsite į diską patalpinti didesnių nei 4GB failų.
Spaudžiame Enter (nes Enter=Continue). Pas mane pasižymėta, kad suformatavus diską, kompiuteris persikraus, vėl bus rodoma „Press any key to boot from cd“. NIEKO NESPAUDŽIAME. Prasidės Windows instaliavimas. Ten jau viskas priklauso nuo to, kaip stipriai redaguotus Windows instaliuojate. Kai instaliavau savuosius piratinius neuždavė jokių klausimų. Jei naudojate mažiau perdirbtus kažkurioje vietoje gali paprašyti pasirinkti kokius nors nustatymus (bet ten nieko sudėtingo, jei angliškai bent žodį mokate, susitvarkysite). Jei naudojate visiškai originalius Windows, gali tekti įvesti ir registracijos kodą (serial key). Tikiuosi turite tokį (piratinių kompaktų turėtojai tokių prašymų neišvys). Jei kartais tokio neturite (nejaugi?), galite paspausti ant šios nuorodos ir pasiieškoti (šito aš irgi nesakiau).
Pasibaigus instaliacijai, vėl persikraus kompiuteris, vėl NIEKO NESPAUDŽIAME, kai bus „press any key to boot from cd“. Dabar vėl reiks suvesti šiek tiek nustatymų, Windows parinkta rezoliucija, administratoriaus susikūrimas ir pan., vėlgi nieko sudėtingo.
Tik vienas dalykas – jei jau piratinius Windows naudojate, laikykite išjungtus visokius „automatic update“ ir neleiskit prisiregistruot savo Windows internete, nes pas jus atsibels senas geras „Windows Genuine Advantage Notification“. Jei netyčia padarėt tą klaidą, tai galit jį išjungti (How to Remove Windows Genuine Advantage Notifications). Beje, šito aš irgi nesakiau.
Perinstaliavom Windows, dabar susiinstaliuojam tvarkykles (drivers), atsinaujinam Windows su Windows Update per Internet Explorer (jei legalūs) ir gyvenam sau laimingi.
Beje, jei turit legalų Windows raktą, bet susiinstaliavot piratinius Windows, galite juos lengvai susilegalizuoti:
- Atsisiunčiam programėlę „KeyFinder“ iš čia arba čia.
- Išsiarchyvuojam ir pasileidžiam.
- Options > Change Windows Key
- Įrašom legalųjį ir spaudžiam Change.
Beje, nepamirškite pasidaryti atsarginės C disko kopijos, kai susitvarkysite Windows taip, kaip jums patinka. Kitą kartą nebereiks vargti perinstaliuojant, o užteks tiesiog atstatyti kopiją ir per 10 min vėl turėsite švarią operacinę sistemą.
Šaltinis: http://mantas.malcius.lt/kaip-perinstaliuoti-windows/
Thank you for the helpful info! I wouldn’t have found this myself!