BIOS atnaujinimo priežastys
BIOS atnaujinimas yra labai atsakinga operacija ir ją vykdyti reikia tik tada, kai būtina. Štai keletas tokių atvejų pavyzdžių:
- Sisteminėje plokštėje reikia įmontuoti naują procesoriaus modelį, kuris suderintas tik su atnaujinta BIOS versija.
- Būtina prijungti didesnės apimties nei leidžia esama BIOS versija standųjį diską.
- Kompiuteris nepasileidžia ir nepasirodo Windows ženkliukas arba pasirodo užrašas BIOS update For Installed CPU Failed.
- Reikia suaktyvinti papildomas mikroschemų rinkinio galimybes, kurios nebuvo naudojamos pradinėje BIOS versijoje.
- BIOS kode yra klaidų, įtakojančių sistemos darbo spartą ir stabilumą (jas įtakoja daugybė faktorių, todėl prieš atnaujinimą reikia patikrinti esamas BIOS nuostatas, įrangos darbo parametrus, tvarkyklių tinkamumą, operacinės sistemos ir programų būsenos parametrus).
Jeigu rimtų priežasčių atnaujinti BIOS nėra, šios operacijos geriau atsisakyti, nes vėliau reikes iš naujo derinti BIOS nuostatas arba net įdiegti iš naujo operacinę sistemą.
Naujos BIOS versijos paieška
Atnaujinant BIOS reikia parsisiųsti iš plokštės gamintojo svetainės failą su atitinkamais duomenimis. Tam reikia žinoti gamintojo ir turimos plokštės modelio pavadinimus. Jeigu yra plokštės žinynas, tai nebus sudėtinga sužinoti visą reikiamą informaciją. Kai kurie gamintojai parengia bendrąji žinyną keletui modelių, tada teks patikslinti, kuris iš jų yra jūsų kompiuteryje. Jei žinyno neturime, gamintojo ir modelio nustatymui patogiausia pasinaudoti diagnostikos programą arba tiesiog ją apžiūrėti.
Everest Home Edition (www.lavalys.com) Įdiegę ir atidarę programą, išskleiskite pagrindinės plokštės skyrių (motherboard), paskui spauskite skyrių (BIOS) ir dešinėje lango pusėje bus matoma visa informacija apie jūsų BIOS versiją bei gamintojo internetinį adresą, iš kur bus galima parsisiųsti atnaujinimo failą.
Senų kompiuterių BIOS atnaujinimo procedūra reikalauja darbo MS DOS srityje, prieš tai padarius įkelties diskelį. Paprastam vartotojui tai atlikti bus pakankamai sunku, todėl tokių atvejų nenagrinėsiu. Išnagrinėsime BIOS atnaujinimą Windows aplinkoje ir kai kompiuteris jau turi atnaujinimo programa BIOS terpėje. (Asus)
BIOS atnaujinimas Windows aplinkoje – Asus F3SC
- Patikrinkite notebook’o modelį ir parsisiųskite naujausią BIOS failo versiją iš Asus internetinio puslapio.
- BIOS failą reikia išsaugoti C disko root kataloge, C:\
- BIOS atnaujinimui naudosime WINFLASH programą. Ją galima rasti Jūsų draiverių diske arba parsisiųsti iš interneto. Įvedame į google paiešką WINFLASH download ir ją instaliuojame.
- Spaudžiame Start – All Programs – Asus Utility – WINFLASH – WINFLASH:
- Reikia pažymėti naują BIOS failą;
- Patvirtinti BIOS informaciją. Patikrinti modelį, versiją ir duomenis;
- Spustelėti Flash – BIOS atnaujinimo procedūros inicializacijai;
- Kada procedūra bus baigta, spaudžiame Exit;
- Perkraunant kompiuterį, spaudžiame F2, atsidaro BIOS Setup langas;
- Rodyklėlės pagalbą pažymime Exit, paskui nusileidus Load Manufacture Defaults, toliau klaviatūroje Enter – Enter – F10 – Enter;
- BIOS atnaujinimo procedūra baigta.
BIOS atnaujinimas BIOS aplinkoje – Asus F3SC
Asus programos panaudojimui reikia įkelti atnaujinimo failą į diską ir priskirti jam naują *.rom formato pavadinimą, kur vietoje * nurodomas sisteminės plokštės modelis. Po to paleidžiam kompiuterį iš naujo. F2 mygtuko pagalbą atidarome BIOS Setup ir paleidžiame programą pasinaudojus Advanced – Start Easy Flash meniu komanda. Dabar reikia nurodyti atnaujinimo failą ir Enter. Prasideda atnaujinimo procedūra, kuri užbaigiama pakartotina kompiuterio paleistimi.
Pažeisto BIOS kodo atkūrimas
Nesilaikant aprašytų atnaujinimo taisyklių ar dėl kitų priežasčių, BIOS kodas gali būti pažeistas. To rezultatas – kompiuteris nepasileidžia, nors tam tikri darbo požymiai yra: veikia ventiliatoriai, užsidega išorinių įrenginių indikatoriai. Tuomet reikia atjungti kompiuterį nuo elektros tinklo, pašalinti klaidingus nustatymus, naudojant sisteminės plokštės trumpiklį (reikia sujungti trumpam du kontaktus arba perstatyti trumpiklį iš 1-2 į 2-3). Atstačius gamyklinius BIOS parametrus kompiuteris gali nepasileisti, todėl įeinam vėl į BIOS (F2 ar Del) ir nustatome parametrus pagal nutylėjimą (load defalts). Kompiuteris pasileidžia. Jei kokie nors išoriniai įrenginiai neveikia (pav. USB), tai reikia grįžti į BIOS ir įjungti, nes gamykliniai nustatymai priklauso nuo konkrečios BIOS programos.
Šaltinis: dimexpro.eu